WENEROLOGIA
To bakteryjne schorzenie wywołane przez bakterie kretka bladego. Zakażenie następuje przez wniknięcie krętków do uszkodzonej skóry lub nie zmienionej błony śluzowej, albo bezpośrednio do krwiobiegu z płynu wysiękowego zawierającego żywe krętki. Obowiązkowa rejestracja zakażeń!
Diagnostyka:
Choroba przenoszona drogą płciową, wywołana przez dwoinki Neisseria gonorrhoeae dotycząca głównie błon śluzowych cewki moczowej i narządów płciowych mogące powodować rozmaite powikłania. Najczystszymi drogami zakażenia są: cewka moczowa, szyjka macicy odbyt i spojówka oka.
Diagnostyka:
Zakażenie, najczęściej przez kontakt bezpośredni ( stosunek płciowy) lub pośredni ( wspólne środki higieny osobistej), wywołane patogenami doprowadzającymi do zapalenia cewki moczowej.
Najczęstsze patogeny:
Zakażeniem wywołane wirusem HPV. Przerosłe, twory brodawkowate o kalafiorowatej powierzchni umiejscawiające się głównie w okolicach drażnionych, zwłaszcza w okolicy narządów płciowych.
Powikłania:
Choroba przenoszona drogą płciową, wywołana przez wirus opryszczki zwykłej (HSV typ 2 rzadziej 1). Pierwotne zakażenie -bezobjawowe lub wysiew pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Najczęściej zmiany pojawiają się w obrębie narządów płciowych i odbytu. Choroba cechuje się skłonnością do nawrotów, przeplatanych okresami remisji.